Montaj Sistemleri

Yapıştırmalı montaj sisteminde, öncelikle L veya U ankrajlar montaj yapılan yüzeye uygun (betonarmede çelik) dübellerle ve hesaba uygun ankraj boyunda monte edilir. Üzerine projeye uygun olarak ısı yalıtımı ve su geçirmezliği sağlamak için taş yünü ve nem bariyeri montajı yapılır.

L ankraj profillerine eloksallı alüminyum T profiller veya U ankraj üzerine galvanizli sac C profiller teraziye uygun olarak trapez vidayla sabitlenir. Profil yüzeyi, uygun kimyasallar (cleaner özellikli) ile temiz bir bez kullanılarak temizlenir. Aynı uygulama, montajı yapılacak panelin profil üzerine gelecek yüzeyine de uygulanır. Temizlenen profilin üzerine yapıştırıcı öncesi aderans arttırıcı Primer sürülerek uygulama yapılır. Primer kuruduktan sonra profilin üzerine düşeyde ölçü alınarak ön tutucu bant montajı yapılır. Bant, yapıştırıcı kürlenene kadar ön tutucu olarak yapıştırma sağlar ve yapıştırıcının kalınlığını ayarlar. Ön tutucu bandın yanına kanül ucu olarak ayarlı yapıştırıcı mastik çekilir. Bandın üzerindeki yüzey koruyucu kaldırılarak levha dikkatli bir şekilde yerleştirilir ve el kuvvetiyle düşük sıkışma oranındaki bandın izin vereceği oranda bastırılır. Panelin yerleştirilmesi böylece tamamlanmış olur

Ekobord’un boyalı ve desen baskılı ürünlerinin, yapıştırmalı sistem ile monte edilmesi uygundur. Bu ürünlerin boyanma işlemi montaj öncesinde fabrikada veya sonrasında şantiyede yapılabilir.